lewy trójkąt prawy trójkąt
Wiele poziomów komunikacji
lewy trójkąt prawy trójkąt

Małe łódzkie metro 01.12.2016

- Intensyfikujemy prace związane z przebudową naszego miasta. Po uruchomieniu nowego dworca Fabryczna, naturalną kontynuacją jest budowa tunelu średnicowego, który oprócz ważnego znaczenia dla infrastruktury kolejowej będzie miał również do spełnienia istotne funkcje dla usprawnienia komunikacji miejskiej. Trzy stacje będą wyznaczały trasę naszego małego metra - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Jak poinformował dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich Grzegorz Nita, ogłoszono już przetarg na wykonanie tunelu pod miastem, który od dworca Łódź Fabryczna będzie prowadził przez centrum, w kierunku Manufaktury, by finalnie spiąć trasy kolejowe ze stacją Łódź Żabieniec i dworcem Kaliskim. Przystanek w śródmieściu zlokalizowany będzie u zbiegu al. Kościuszki i ul. Zielonej z peronem na głębokości 30 metrów pod ziemią. Kolejna stacja planowana jest w rejonie ulic Ogrodowa-Karskiego w pobliżu ogrodów przy ul. Drewnowskiej.

Tunel będzie miał długość ponad 4 km i będzie drążony tarczą DPM o średnicy 11 m, a w kilku miejscach realizowany będzie metoda odkrywkową. Specjalny przekop powstanie pod al. Włókniarzy. Strategiczna inwestycja o wartości 2 mld zł powinna zostać zrealizowana przed targami International Expo w 2022 r.